Ekologia

Dbajmy razem o świat

CO możemy razem zrobić? ECO!

Mieszkam w lesie. Troska o przyrodę jest dla mnie naturalna. Dlatego od początku zależało mi, żeby również
w firmie jak najmniej szkodzić światu. Zobacz, co konkretnie robię. I sprawdź, czy do czego chcesz i możesz się przyłączyć.

 

Torby biodegradowalne

Wprowadziłam kilogramowe opakowania na najpopularniejsze kawy wykonane w całości z odnawialnych surowców roślinnych: ziemniaków, kukurydzy i drewna. Łącznie z „folią” i wentylem. Testy laboratoryjne potwierdzają, że torba w całości rozkłada się w ciągu 66 dni. Wystarczy odkleić etykietę – żeby to ułatwić na te torby naklejam tylko małą etykietkę informacyjną, a zrezygnowałam z naklejki wizerunkowej.

Torby zostały opracowane i stworzone w Polsce. Ponieważ nie mają struny, dodaję do nich wielorazowe klipsy ułatwiające zamykanie. 

Wielorazowe torebki

Mniejsze opakowania są wykonane z tworzyw sztucznych. Ich zaletą jest szczelne, wielorazowe zamykanie
i duża wytrzymałość. Dlatego możemy ich używać wielokrotnie.

Jak to wygląda?  Znakuję Twoje torebki, żebyś zawsze dostawał(a) swoje. Ty je zbierasz.
Jeśli dostarczam Ci kawę osobiście, możemy wymieniać puste na pełne za każdym razem, kiedy się widzimy.

Jeśli Ci je wysyłam, to zbierasz ich trochę więcej. Kiedy masz ich 15-20, to dajesz mi znać – wtedy ja do kolejnego zamówienia dołączam opłaconą przeze mnie etykietę zwrotną do paczkomatu. Naklejasz ją na pudełko, w którym przyszła kawa, a do środka wkładasz torebki. Będę ich ponownie używać do Twoich zamówień.

Nadruk zamiast etykiet

W pewnym momencie zorientowałam się, że etykiety wizerunkowe to dodatkowe odpady. Nie tylko utrudniają recykling torebek, ale generują śmieci (warstwa spodnia). Dlatego przechodzę teraz na torebki z sitodrukiem.
A tylne etykiety będą mniejsze, łatwiejsze do odklejenia i drukowane bez użycia tuszy i tonerów (nadruk termiczny). Ale oczywiście te etykiety wizerunkowe, które już wydrukowałam, zużyję.

Pakowanie paczek

Nie owijam paczek w stretch, nie używam folii bąbelkowej i wypełniaczy kartonów (chyba że zamówisz kawę na prezent lub pudełko będzie ewidentnie niedopełnione, co mogłoby grozić zniszczeniem przesyłki – wtedy jako wypełniacz zastosuję coś z recyklingu).

Stosuję taśmę papierową do oklejania paczek. Wykorzystuję ponownie pudełka, w których przychodzi do mnie kawa lub inne towary.

Zachęcam też do zamawiania kawy wspólnie ze znajomymi – w ten sposób zmniejszamy ślad węglowy i koszt przesyłki.

Dostawy lokalne

Kolejnym sposobem zmniejszenia śladu węglowego jest zgrupowanie dostaw na terenie Łodzi w jeden dzień
w tygodniu. A dostawy w mojej miejscowości staram się jak najczęściej obsługiwać piechotą, przy okazji spacerów z psami.

Wybór kaw

Kawy specialty i premium to produkty bardziej ekologiczne i etyczne. Uprawiające je rodziny zarabiają lepiej niż robotnicy rolni na wielkich, przemysłowych plantacjach. Mniej cierpi też przyroda – kawy specialty pochodzą głównie z małych upraw, nie korzystających z chemicznych środków ochrony roślin i nie dewastujących okolicznej przyrody. Wiele z gospodarstw rośnie na terenach górzystych, co wyklucza maszynowe zbieranie kawy (mniejsze zatrucie powietrza), a jednocześnie zapewnia większą naturalną ochronę przed szkodnikami (eliminacja pestycydów).

Jeśli masz inny pomysł na bardziej ekologiczne działanie, daj znać!